Variabilní symbol: 22033
Typ akce: Seminář
Počet hodin vzdělávání: 6
Termín:
22.10.2022
Místo:
Vzdělávací místnost SPR Praha
Lektor: Mgr. Martina Vančáková
Psycholožka, pěstounka a rodinná poradkyně, je maminkou čtyř dětí, z nichž dvě romské má v dlouhodobé pěstounské péči. Vystudovala psychologii na Univerzitě Karlově, kde studovala také obor romština/romistika u prof. Mileny Hübschmannové.
Náhradní rodinné péči se věnuje již od dob studií, od r. 2004 již pracuje výhradně v této oblasti. Má zkušenosti v přímé práci (poradenství) s klientskými rodinami, v současnosti spolupracuje s více organizacemi v oblasti vzdělávání náhradních rodin. Připravuje besedy, workshopy a zážitkové aktivity pro pěstouny a jejich rodiny, přednáší odborné i široké veřejnosti, v několika krajích ČR se účastní příprav budoucích pěstounů a osvojitelů.
Založila a vede projekt Naše romské dítě s celorepublikovou působností, který zážitkovou formou pracuje s tématem identity etnicky odlišných dětí v NRP. Pracuje také pro MPSV.
Program:
Kontakt dítěte v pěstounské péči s jeho biologickými rodiči, sourozenci i dalšími osobami není vždy jednoduchou záležitostí. Jak kontakty nastavit, aby byly pro všechny strany přijatelné? Jak o nich mluvit s dětmi i s jejich rodiči? Kolikrát týdně, měsíčně či ročně by se měly děti setkávat s rodiči osobně? Jaké další formy kontaktu můžeme využívat? Co když je domluva s rodiči náročná? Jaké je vlastně postavení a role pěstouna v kontaktech s biologickou rodinou dítěte?